D38999/20WF32PB
Mfr.Part #
D38999/20WF32PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
F
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
B
Termination :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
32
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Current Rating :
7.5A
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
Empty Shell :
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WF32PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WF32PB Overview
D38999/20WF32PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32PB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER