D38999/20WF32PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
7.5A
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
32
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
F
Empty Shell :
Mount :
Flanges, Panel
Total Number of Contacts :
32
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/20WF32PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded