D38999/20WF32PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF32PB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
F
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
32
Empty Shell :
IEC Conformance :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shielding :
Shielded
Orientation :
B
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
32
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Current Rating :
7.5A
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/20WF32PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WF32PB Overview
D38999/20WF32PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32PB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER