D38999/20WF32PAL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PAL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF32PAL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
IEC Conformance :
No
Orientation :
A
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
32
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
32
Shell Size, MIL :
F
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Current Rating :
7.5A
Contact Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Mount :
Wall
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Plating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WF32PAL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32PA-LC Overview
D38999/20WF32PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32PA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT