D38999/20WF32PA
Mfr.Part #
D38999/20WF32PA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
1 (Unlimited)
Length :
32.74mm
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Filter Feature :
No
Radiation Hardening :
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
16 Weeks
Panel Mount
Empty Shell :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
32
JESD-609 Code :
e4
Body Plating :
Cadmium
Depth :
36.9mm
Pbfree Code :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating :
7.5A
Ratings :
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Contact Finish - Mating :
32
Contact Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Contact Style :
Pin
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Datasheets
D38999/20WF32PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded