D38999/20WF32PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF32PA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mixed Contacts :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
A
Gender :
Receptacle
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Depth :
36.9mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Empty Shell :
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
F
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
32
Radiation Hardening :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
32.74mm
Body Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Current Rating :
7.5A
Pbfree Code :
Contact Style :
Pin
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
32
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Body Material :
Aluminium
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20WF32PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF32PA Overview
D38999/20WF32PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER