D38999/20WF32PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Flange
Body Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Positions :
32
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Published :
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
A
Mixed Contacts :
No
Depth :
36.9mm
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mount :
Flanges, Panel, Wall
JESD-609 Code :
e4
Body Material :
Aluminium
Length :
32.74mm
Radiation Hardening :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Style :
Pin
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
F
Total Number of Contacts :
32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Contact Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Pbfree Code :
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WF32PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF32PA Overview
D38999/20WF32PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER