D38999/20WF32PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PA
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
70
In Stock :
70
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
19-32
Current Rating :
7.5A
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
F
Contact Gender :
Male
Pbfree Code :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
36.9mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
DIN Conformance :
Contact Style :
Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Empty Shell :
Body Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
32
Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
A
Length :
32.74mm
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
2006
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
32
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20WF32PA
Conesys D38999/20WF32PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF32PA Overview
D38999/20WF32PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER