D38999/20WF32PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF32PA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Length :
32.74mm
Contact Style :
Pin
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel, Wall
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Radiation Hardening :
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
Shielding :
Shielded
Contact Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating :
7.5A
Shell Size, MIL :
F
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
32
Total Number of Contacts :
32
Filter Feature :
Orientation :
A
Empty Shell :
Depth :
36.9mm
Datasheets
D38999/20WF32PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF32PA Overview
D38999/20WF32PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER