D38999/20WF32JD
Mfr.Part #
D38999/20WF32JD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF32JD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
DIN Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Size, MIL :
F
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
Empty Shell :
Orientation :
D
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Color :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/20WF32JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF32JD Overview
D38999/20WF32JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32JD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32JD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER