D38999/20WF32JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32JD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
32
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
F
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
19-32
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
2001
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
FEMALE
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Shielded
Mount :
Flanges, Panel
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
32
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
8 Weeks
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20WF32JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF32JD Overview
D38999/20WF32JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32JD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32JD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER