D38999/20WF32JC
Mfr.Part #
D38999/20WF32JC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
8 Weeks
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
No
Panel Mount
Ratings :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
32
Filter Feature :
No
Orientation :
C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size - Insert :
19-32
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
2001
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
32
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
Mount :
Flanges, Panel
IEC Conformance :
Pbfree Code :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
F
Datasheets
D38999/20WF32JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF32JC Overview
D38999/20WF32JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32JC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER