D38999/20WF32JA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32JA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Number of Pins :
32
Shell Size, MIL :
F
Shell Finish :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
32
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32JA-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Female Sockets products.The device is equipped with 32 pins.
D38999/20WF32JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32JA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT