D38999/20WF32JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32JA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF32JA
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Pbfree Code :
Filter Feature :
Empty Shell :
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
JESD-609 Code :
e4
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
32
Shell Size, MIL :
F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
32
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
2011
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
19-32
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WF32JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF32JA Overview
D38999/20WF32JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32JA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER