D38999/20WF32JA
Mfr.Part #
D38999/20WF32JA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
2011
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
19-32
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WF32JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF32JA Overview
D38999/20WF32JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32JA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER