D38999/20WF32HN
Mfr.Part #
D38999/20WF32HN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF32HN
Manufacturer :
Corsair
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
FEMALE
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
Mount :
Flanges, Panel
Aluminum
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Ratings :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Applications :
Aviation, Marine, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WF32HN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF32HN Overview
D38999/20WF32HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32HN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER