D38999/20WF32HE
Mfr.Part #
D38999/20WF32HE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Orientation :
E
Fastening Type :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
32
Number of Positions :
32
Non-RoHS Compliant
Applications :
Military
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Feature :
Self Locking
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
not_compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WF32HE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded