D38999/20WF32HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32HD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
44
In Stock :
44
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
32
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
32
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
19-32
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
F
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
8 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
D
Pbfree Code :
Published :
2001
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WF32HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF32HD Overview
D38999/20WF32HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32HD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER