D38999/20WF32HD
Mfr.Part #
D38999/20WF32HD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF32HD
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
Corsair
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
19-32
Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
8 Weeks
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Flanges, Panel
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
2001
Orientation :
D
Datasheets
D38999/20WF32HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF32HD Overview
D38999/20WF32HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32HD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER