D38999/20WF32HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32HC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
32
Number of Positions :
32
Gender :
Receptacle
Current Rating (Amps) :
7.5A
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Shell Size, MIL :
F
Orientation :
C
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Self Locking
Factory Lead Time :
10 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
No
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Applications :
Military
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WF32HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded