D38999/20WF32HB
Mfr.Part #
D38999/20WF32HB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF32HB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
No
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Self Locking
ECCN Code :
EAR99
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
1 (Unlimited)
Applications :
Military
Total Number of Contacts :
32
Orientation :
B
Number of Positions :
32
Backshell Type :
Solid
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Datasheets
D38999/20WF32HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WF32HB Overview
D38999/20WF32HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WF32HB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WF32HB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER