D38999/20WF32HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32HA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
20
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
32
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
No
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
No
Orientation :
A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
19-32
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
32
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
F
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
2001
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WF32HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF32HA Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 20 pin is provided on the device.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.