D38999/20WF32HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Gender :
FEMALE
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
32
Shell Size - Insert :
19-32
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Pins :
20
Pbfree Code :
No
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
F
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Published :
2001
IEC Conformance :
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
32
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WF32HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF32HA Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 20 pin is provided on the device.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.
D38999/20WF32HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32HA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER