D38999/20WF32HA
Mfr.Part #
D38999/20WF32HA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF32HA
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Material :
Aluminum
Gender :
FEMALE
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Number of Pins :
20
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Orientation :
A
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
32
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
2001
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
19-32
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
F
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
IEC Conformance :
32
Datasheets
D38999/20WF32HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF32HA Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 20 pin is provided on the device.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.
D38999/20WF32HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32HA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER