D38999/20WF32BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32BN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
16 Weeks
Radiation Hardening :
No
Type :
For Female Sockets
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
Copper
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
N (Normal)
Published :
Shell Size, MIL :
F
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Length :
32.74mm
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Depth :
36.9mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
IEC Conformance :
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
32
Gender :
Receptacle
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
32
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/20WF32BN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32BN Overview
D38999/20WF32BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32BN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT