D38999/20WF32BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
32
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Contact Material :
Copper
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Pbfree Code :
No
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
32
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
Unknown
Contact Size :
20
Radiation Hardening :
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Length :
32.74mm
Contact Shape :
Circular
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Gender :
Receptacle
Housing Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
Shell Finish :
Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
Depth :
36.9mm
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
F
Datasheets
D38999/20WF32BN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32BN Overview
D38999/20WF32BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32BN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT