D38999/20WF32BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Material :
Copper
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
32
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
32
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
No
Length :
32.74mm
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Factory Lead Time :
16 Weeks
Depth :
36.9mm
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
F
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Radiation Hardening :
Gender :
Receptacle
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
REACH SVHC :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Empty Shell :
yes
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WF32BN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32BN Overview
D38999/20WF32BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32BN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT