D38999/20WF32BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF32BN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
32
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Empty Shell :
yes
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Radiation Hardening :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
32
Note :
Contacts Not Included
Depth :
36.9mm
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle Housing
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Material :
Copper
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
F
Length :
32.74mm
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Body Material :
Aluminium
DIN Conformance :
Shell Finish :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WF32BN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32BN Overview
D38999/20WF32BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32BN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT