D38999/20WF32BE
Mfr.Part #
D38999/20WF32BE
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Circular Connector Housings
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Shell Size :
No
Body/Shell Style :
Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56351
Factory Lead Time :
24 Weeks
MIL Conformance :
yes
Termination Type :
No
Coupling Type :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Backshell Type :
Solid
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
D38999/20WF32BE
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL CADMIUM PLATED
D38999/20WF32BE Overview
D38999/20WF32BE Features
D38999/20WF32BE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32BE Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT