D38999/20WF32BD
Mfr.Part #
D38999/20WF32BD
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Shell Material :
Aluminum Alloy
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56351
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Material :
NOT SPECIFIED
yes
Coupling Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Termination Type :
Crimp
Shell Size :
F
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Body/Shell Style :
Datasheets
D38999/20WF32BD
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL CADMIUM PLATED
D38999/20WF32BD Overview
D38999/20WF32BD Features
D38999/20WF32BD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32BD Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT