D38999/20WF32BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Cadmium
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Type :
Crimp
Contact Material :
Copper
IEC Conformance :
Contact Size :
20
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
32.74mm
Shell Material :
Aluminum
Contact Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
32
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
F
REACH SVHC :
No SVHC
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
B
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
32
Depth :
36.9mm
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WF32BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32BB Overview
D38999/20WF32BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32BB Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT