D38999/20WF32BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Gender :
FEMALE
Housing Color :
Olive Drab
Depth :
36.9mm
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
32
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
32.74mm
Contact Material :
Copper
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
20
Shell Finish :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
F
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
Published :
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
B
Empty Shell :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
32
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WF32BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32BB Overview
D38999/20WF32BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32BB Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT