D38999/20WF32BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
F
Number of Positions :
32
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
No
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
32
Published :
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Receptacle Housing
Depth :
36.9mm
Pbfree Code :
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Length :
32.74mm
Shell Finish :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Size :
20
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Plating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
B
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WF32BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32BB Overview
D38999/20WF32BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32BB Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT