D38999/20WF32BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32BB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
Contact Material :
Copper
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
B
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Pbfree Code :
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Cadmium
Published :
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
32
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle Housing
Depth :
36.9mm
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
16 Weeks
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
F
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
32
Mounting Feature :
Flange
Contact Plating :
Gold
Length :
32.74mm
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/20WF32BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32BB Overview
D38999/20WF32BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32BB Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT