D38999/20WF32BB
Mfr.Part #
D38999/20WF32BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF32BB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
B
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Length :
32.74mm
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
32
Contact Material :
Copper
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
Contact Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
36.9mm
Filter Feature :
Factory Lead Time :
16 Weeks
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
F
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
Mounting Feature :
Flange
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Published :
Contact Size :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/20WF32BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32BB Overview
D38999/20WF32BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32BB Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT