D38999/20WF32BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF32BA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
32
Pbfree Code :
No
Mixed Contacts :
No
Shell Size :
F
Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Material :
Copper
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
yes
Coupling Type :
Threaded
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminium
Current Rating :
7.5A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
32
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Military Standard :
MIL-DTL-38999
DIN Conformance :
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Reach Compliance Code :
not_compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
Datasheets
D38999/20WF32BA
MIL SERIES CONNECTOR Aluminium CABLE AND PANEL 32 Positions
D38999/20WF32BA Overview
D38999/20WF32BA Features
D38999/20WF32BA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32BA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT