D38999/20WF32BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32BA
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 32C 32#20 SKT RECP
Stock
202
In Stock :
202
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Plating :
Cadmium
Coupling Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
yes
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
No
Shell Size :
F
Contact Plating :
Gold
Contact Gender :
FEMALE
Number of Positions :
32
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
Copper
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
32
Body/Shell Style :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Shell Material :
Aluminium
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
IEC Conformance :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Current Rating :
7.5A
Datasheets
D38999/20WF32BA
Conesys D38999/20WF32BA
MIL SERIES CONNECTOR Aluminium CABLE AND PANEL 32 Positions
D38999/20WF32BA Overview
D38999/20WF32BA Features
D38999/20WF32BA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32BA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT