D38999/20WF32BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32BA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Contact Plating :
Gold
Mixed Contacts :
Shell Size :
F
Plating :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Current Rating :
7.5A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body/Shell Style :
Receptacle
Empty Shell :
yes
Contact Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
32
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Coupling Type :
Threaded
Contact Material :
Copper
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Pbfree Code :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Total Number of Contacts :
32
Shell Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/20WF32BA
MIL SERIES CONNECTOR Aluminium CABLE AND PANEL 32 Positions
D38999/20WF32BA Overview
D38999/20WF32BA Features
D38999/20WF32BA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32BA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT