D38999/20WF32BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Gender :
FEMALE
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Coupling Type :
Threaded
Body/Shell Style :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size :
F
Contact Material :
Copper
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
32
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Plating :
Cadmium
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mixed Contacts :
No
Current Rating :
7.5A
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
not_compliant
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
No
Pbfree Code :
Filter Feature :
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
32
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WF32BA
MIL SERIES CONNECTOR Aluminium CABLE AND PANEL 32 Positions
D38999/20WF32BA Overview
D38999/20WF32BA Features
D38999/20WF32BA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32BA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT