D38999/20WF32BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32BA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
32
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Current Rating :
7.5A
Mixed Contacts :
No
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
32
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
No
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Shell Size :
F
IEC Conformance :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Contact Gender :
FEMALE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminium
Filter Feature :
Body/Shell Style :
Receptacle
Empty Shell :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Coupling Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WF32BA
MIL SERIES CONNECTOR Aluminium CABLE AND PANEL 32 Positions
D38999/20WF32BA Overview
D38999/20WF32BA Features
D38999/20WF32BA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32BA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT