D38999/20WF32AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32AN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle Housing
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
IP67
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
No
Shell Size, MIL :
F
Current Rating :
7.5A
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Pbfree Code :
No
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Unshielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Insert Material :
Thermoplastic
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
24 Weeks
DIN Conformance :
Housing Color :
Olive Drab
Voltage - Rated :
1.8kV
Contact Size :
20
Total Number of Contacts :
32
Datasheets
D38999/20WF32AN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WF32AN Overview
D38999/20WF32AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32AN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32AN Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT