D38999/20WF32AN
Mfr.Part #
D38999/20WF32AN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Current Rating :
7.5A
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
19-32
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
20
Military Standard :
MIL-DTL-38999
No
Shell Size, MIL :
32
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Empty Shell :
yes
Ratings :
IP67
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
32
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
Voltage - Rated :
1.8kV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Color :
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/20WF32AN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WF32AN Overview
D38999/20WF32AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32AN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32AN Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT