D38999/20WF32AE
Mfr.Part #
D38999/20WF32AE
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Body/Shell Style :
Receptacle
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
yes
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Mixed Contacts :
24 Weeks
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Backshell Type :
Solid
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58363
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Material :
Aluminum Alloy
Empty Shell :
yes
Coupling Type :
Threaded
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Contact Gender :
Male
Shell Size :
F
IEC Conformance :
Termination Type :
Datasheets
D38999/20WF32AE
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL CADMIUM PLATED
D38999/20WF32AE Overview
D38999/20WF32AE Features
D38999/20WF32AE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32AE Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT