D38999/20WF32AC
Mfr.Part #
D38999/20WF32AC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
yes
Backshell Type :
Solid
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58363
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
yes
Termination Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Gold
Body/Shell Style :
Receptacle
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Material :
Aluminum Alloy
Coupling Type :
Threaded
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Gender :
Male
Shell Size :
F
Datasheets
D38999/20WF32AC
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL CADMIUM PLATED
D38999/20WF32AC Overview
D38999/20WF32AC Features
D38999/20WF32AC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32AC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT