D38999/20WF32AB
Mfr.Part #
D38999/20WF32AB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Coupling Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
DIN Conformance :
No
Plating - Body :
Cadmium
Connector Type :
Circular, Receptacle
Number of Contacts :
32
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
Unknown
HTS Code :
Filter Feature :
Shell Size :
F
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
D38999/20WF32AB
Circular, Receptacle ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL
D38999/20WF32AB Overview
The packaging contains Circular, Receptacle.There is a CABLE AND PANEL mounting type for the device.
D38999/20WF32AB Features
D38999/20WF32AB Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
D38999/20WF32AB Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT