D38999/20WF32AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminium
Body/Shell Style :
Receptacle
DIN Conformance :
No
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size :
F
Coupling Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
32
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
32
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
Contact Gender :
Male
Datasheets
D38999/20WF32AA
MIL SERIES CONNECTOR Aluminium CABLE AND PANEL 32 Positions
D38999/20WF32AA Overview
D38999/20WF32AA Features
D38999/20WF32AA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32AA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT