D38999/20WF32AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32AA
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 32C 32#20 PIN RECP
Stock
70
In Stock :
70
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Body/Shell Style :
Receptacle
Coupling Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
32
Shell Size :
F
Termination :
Crimp
Contact Gender :
Male
Mixed Contacts :
No
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminium
Number of Positions :
32
Contact Plating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Empty Shell :
yes
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Datasheets
D38999/20WF32AA
Conesys D38999/20WF32AA
MIL SERIES CONNECTOR Aluminium CABLE AND PANEL 32 Positions
D38999/20WF32AA Overview
D38999/20WF32AA Features
D38999/20WF32AA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32AA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT