D38999/20WF32AA
Mfr.Part #
D38999/20WF32AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
32
Shell Material :
Aluminium
Shell Size :
F
Body/Shell Style :
Receptacle
Number of Positions :
32
Filter Feature :
No
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Pbfree Code :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
Male
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Plating :
Cadmium
Coupling Type :
Threaded
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WF32AA
MIL SERIES CONNECTOR Aluminium CABLE AND PANEL 32 Positions
D38999/20WF32AA Overview
D38999/20WF32AA Features
D38999/20WF32AA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32AA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT