D38999/20WF30SC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF30SC-LC
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 30C 29#20, 1#16 SKT RECP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
30
Insert Material :
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Female Sockets
Material Flammability Rating :
Base Product Number :
D38999/20WF
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Flange
Product Status :
Active
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
C
Includes :
Contact Size :
Contact Type :
Crimp
Package :
Box
Shell Size - Insert :
19-30
Features :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Size, MIL :
F
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Conesys D38999/20WF30SC-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 30 Positions Cadmium C Threaded
D38999/20WF30SC-LC Overview
D38999/20WF30SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF30SC-LC Applications
There are a lot of Conesys
D38999/20WF30SC-LC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT