D38999/20WF30BA
Mfr.Part #
D38999/20WF30BA
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 30POS CRIMP
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Conesys
Ingress Protection :
Voltage Rating :
Current Rating (Amps) :
Product Status :
Active
Number of Positions :
30
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
Material Flammability Rating :
Shell Size - Insert :
F-30
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Crimp
Base Product Number :
D38999/20WF
Features :
Orientation :
A
Olive Drab
Package :
Box
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Primary Material :
Metal
Contact Finish - Mating :
Datasheets
D38999/20WF30BA
Conesys D38999/20WF30BA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 30 Positions Crimp - Olive Drab Cadmium A Threaded
D38999/20WF30BA Overview
D38999/20WF30BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF30BA Applications
There are a lot of Conesys
D38999/20WF30BA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER